Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Czwartek, 2025-01-02 ( Imieniny: Bazylego, Makarego)

Biuletyn Informacji Publicznej Bibloteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie im. Jakuba Wojciechowskiego - Regulamin jedenastego Powiatowego Konkursu recytatorskiego „Ocalić od zapomnienia - Gwara pałucka”

Regulamin jedenastego Powiatowego Konkursu recytatorskiego „Ocalić od zapomnienia - Gwara pałucka”

W dziale Pliki do pobrania znajdują się regulaminy z kartami zgłoszeniowymi osobno dla dzieci i dorosłych.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin ogłasza:

XI POWIATOWY KONKURS GWARY PAŁUCKIEJ „Ocalić od zapomnienia - Gwara pałucka”

Głównym celem organizowanego konkursu jest zainteresowanie mieszkańców terenu powiatu żnińskiego dziedzictwem kulturowym i kształtowanie świadomości własnych korzeni poprzez  poznanie rodzimej gwary, posługiwanie się nią w deklamacji, bądź wokalnej interpretacji tekstów pisanych gwarą pałucką.

  1. Organizator: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie im. Jakuba Wojciechowskiego ul. Wojska Polskiego 4a
  2. Cel konkursu:
    1. Inspirowanie dzieci, młodzieży i dorosłych do aktywności artystycznej.
    2. Poznanie najbliższego środowiska i specyfiki kultury regionu.
    3. Kształtowanie dumy z przynależności do Małej Ojczyzny
    4. Poznanie cech charakterystycznych dla gwary pałuckiej.
    5. Promocja tożsamości regionalnej, kultury i sztuki ludowej oraz jej twórców.
  3. Tematyka:
    1. Teksty obowiązkowo w gwarze pałuckiej.
    2. Dobór materiału literackiego na podstawie wybranego tekstu Pana Mirosława Binkowskiego z publikacji pt. ”Mój downiejszy Żnin”, „Kupa śmichu po pałucku” lub innego utworu w gwarze pałuckiej.
  4. Uczestnicy:

    Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych , gimnazjów, szkół średnich oraz osób dorosłych z terenu powiatu żnińskiego. Interpretacje oceniać będzie powołane przez  organizatora jury, w trzech kategoriach wiekowych:

    • I kategoria wiekowa - uczniowie szkół podstawowych - klasy I-IV
    • II kategoria wiekowa - uczniowie szkół podstawowych klasy V-VIII
    • III kategoria open - uczniowie szkół średnich oraz osoby 18+
  5. Termin: Konkurs odbędzie się w terminie:

    28 listopada 2019 r. – godz. 10:00 .

    W załączeniu przysyłamy teksty w gwarze pałuckiej Pana Mirosława Binkowskiego, które można wykorzystać do udziału w konkursie.

REGULAMIN KONKURSU GWARY PAŁUCKIEJ

  1. Uczestnicy konkursu interpretować będą jeden utwór autorstwa Mirosława Binkowskiego ze zbioru „Mój downiejszy Żnin”, „Kupa śmichu po pałucku”, lub inny utwór w gwarze pałuckiej, przekazany organizatorowi wraz z kartą zgłoszenia przed upływem terminu  określonego w punkcie 5 niniejszego Regulaminu.
  2. Uczestnicy mogą stosować kostiumy i rekwizyty, podkład muzyczny, a prezentacja może mieć formę deklamacji, tekstu wyłącznie  śpiewanego lub może też być połączeniem słowa mówionego ze śpiewem.
  3. Prezentacja utworu nie powinna przekroczyć :
    • 5 minut – występ indywidualny,
    • 10 minut – występ grupy.
  4. Liczba uczestników wytypowanych z każdej kategorii wiekowej - do 4 osób lub jedna grupa przedstawia-jąca inscenizację.
  5. Zgłoszenia uczestników konkursu na kartach zgłoszeniowych należy przekazać faksem tel. /52/ 3832166, e-mailem: administracja@biblioteka.barcin.pl lub pocztą /ważna data stempla pocztowego/ na adres Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin ul. Wojska Polskiego 4a, 88-190 Barcin do dnia 18.11.2019 r. W przypadku prezentacji utworu nie pochodzącego ze zbioru Mirosława Binkowskiego prosimy o przesłanie tekstu wraz z kartą zgłoszeniową.
  6. Uczestników konkursu oceniać będzie jury powołane przez organizatora. Na ostateczną ocenę każdego z uczestników złoży się suma punktów przyznanych mu przez poszczególnych członków Jury.

    Ocenie punktowej Jury podlegać będą następujące aspekty prezentacji:

    • posługiwanie się gwarą (w zakresie punktacji od 0 do 5)
    • opanowanie pamięciowe tekstu (w zakresie punktacji od 0 do 3)
    • intonację i dykcję (w zakresie punktacji od 0 do 4)
    • poprawność i staranność interpretacji (w zakresie punktacji od 0 do 4)
    • ogólny wyraz artystyczny (w zakresie punktacji od 0 do 4).

    Przyznawane przez Jury punkty wyrażone będą wyłącznie liczbami: 0; 0,5; 1; 1,5; 2; 2,5; 3; 3,5; 4; 4,5; 5. Zadaniem jury będzie wybranie najlepszych interpretatorów i wskazanie laureatów trzech pierwszych miejsc w oparciu o sumę punktów przyznanych poszczególnym interpretatorom. W przypadku uczestników z taką samą ilością punktów. Jury może przyznać nagrody ex aequo lub zdecydować o przyznaniu miejsca drogą głosowania. Oprócz laureatów, jury ma prawo wskazać również interpretatorów (maksymalnie dwóch) za-sługujących, jego zdaniem, na  wyróżnienie. Prezentacja grupowa, bez względu na liczbę uczestników, oceniana jest podobnie jak występ indywidualny, a punktowa ocena członków jury jest wypadkową oceny każdego członka grupy i z tego też względu ewentualna nagroda przypadnie grupie, a nie po-szczególnym jej uczestnikom. 7. Dla uczestników konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody książkowe i dyplomy. Nagrody książko-we organizator przewiduje również dla opiekunów zwycięzców konkursu w I i II kategorii wiekowej.

Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin

Grażyna Szafraniak

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu /52/ 383-21-66 lub 512-173-676

Autor: Grażyna Szafraniak

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-08-19 11:48przez: Grażyna Szafraniak
Opublikowano:2019-10-10 00:00przez: Robert Sagan
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin
Odwiedziny:1341

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo