23 marca 2021
Plan Pracy na rok 2021
Artykuł zawiera plan pracy na rok 2021.
PLAN PRACY Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie im. Jakuba Wojciechowskiego na 2021 r.
- Kierunki działania i najważniejsze działania.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego jest instytucją kultury, która zgodnie ze statutem oraz strategią rozwoju realizować będzie w 2021r. swoją misję upowszechniania kultury ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów bibliotecznych.
Biorąc pod uwagę pojawiające się nowe wyzwania związane z zagrożeniem epidemią będziemy kłaść większy nacisk na rozwijanie i promowanie usług online. Przyjęte przez Bibliotekę kierunki działań zawarte w strategii instytucji naszej książnicy, wynikają z przypadających na ten rok wydarzeń i rocznic.
Szczególne znaczenie będą miały dla nas: 103 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz rocznice związane z patronami ustanowionymi przez Sejm RP na 2021 rok. Są to: kardynał Stefan Wyszyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz.
Rok 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja. To święto państwowe znajdzie swoje odbicie w pracy upowszechnieniowej naszej książnicy.
W działalności upowszechnieniowej pamiętać będziemy o świętach i rocznicach narodowych takich jak Święto Niepodległości, czy Święto Narodowe 3 Maja.
Szczególne znaczenie przywiązywać będziemy do propagowania Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, Międzynarodowego Dnia Poezji, Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, a także Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego.
Kierunki działania Biblioteki na 2021 rok uwzględniać będą również kalendarz wydarzeń, rocznic kulturalnych i literackich przypadających na planowany rok.
Kontynuować będziemy działalność kulturalną i edukacyjną w ramach cykli spotkań bibliotecznych skierowanych do osób dorosłych i młodzieży:- Ciekawi historii
- Artystyczne Prezentacje
- Zajrzyj do biblioteki powspominać…
- Dla zdrowia i urody
- Klub Podróżujących Rodzin
- Biblioteczne Spotkania z Poezją
- Biblioteczne Spotkania z Muzyką
- Spotkania promujące zbiory Izby Tradycji.
- Spotkania autorskie dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży.
Przedsięwzięcia te w zależności od rozwoju pandemii Covid-19 odbywać się będą w realu w murach bibliotek, hybrydowo lub online.
Kontynuowane będą działania Dyskusyjnych Klubów Książki, które pracują we wszystkich placówkach bibliotecznych na terenie gminy :
- BPMiG ul. Wojska Polskiego 4a : dla dorosłych oraz dla dzieci
- Filia nr 1 : dla dzieci
- Filia w Piechcinie : dla dorosłych,
- Filia w Mamliczu : dla dzieci.
Po analizie ankiet przeprowadzonych w 2020, indywidualnych rozmów bibliotekarzy z czytelnikami, a także po analizie komentarzy na Fb w bibliotece głównej w 2021 r.będziemy kontynuować wprowadzony pod koniec 2020 r. nowy cykl spotkań BiblioPrzetrwalnik.
Dla najmłodszych czytelników z Oddziału dla dzieci i młodzieży organizowane będą spotkania Klubu Czytających Rodzin „Edukowanie przez Czytanie” „DomoWy – Rodzinne historie o słowach” oraz gdy tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli „Biblioteczny Klub Kodowania”. Nowe przedsięwzięcia przygotowane dla młodych czytelników w 2021 r. to:
- „Vivace” – warsztaty muzyczne, które poprowadzi w ramach wolontariatu Pani Nell Polgert-Martwijczuk. Projekt skierowany będzie do dzieci w wieku od 6-12 lat. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w miesiącu.
- „Drukowanie 3 D” – warsztaty techniczne dla dzieci od 8 - 13 lat. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w miesiącu.
- „Bajki spod Książkodrzewa” – w każdy piątek o określonej godzinie biblioteka emitować będzie na Fb czytane przez bibliotekarki i zaprzyjaźnione z placówką osoby fragmenty bajek i opowiadań.
W Filii nr 1 przy współpracy ze świetlicą wiejską MDK w Barcińskiej Wsi, gdzie mieści się punkt biblioteczny, prowadzone będą raz w miesiącu spotkania „Wokół książki” i o ile sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli w lokalu filii spotkania klubu ”Artystyczne pasje czytelniczek”.
Filia w Piechcinie planuje cotygodniowe spotkania dla dzieci i młodzieży z cyklu „Arteterapia dla Małych i Dużych”.
Natomiast w mamlickiej filii, przy współpracy z świetlicą MDK, pracować będą kluby „Pasja łączy pokolenia” oraz „Młody Artysta – Bądź kreatywny”. We współpracy ze Szkołą Podstawową w Mamliczu przewidziano organizację cyklu spotkań „Przedszkolak i uczeń w bibliotece”
Odbędą się również kolejne edycje sprawdzonych już konkursów, których biblioteka jest głównym organizatorem : „Barcin moje miasto- moja Mała Ojczyzna”, Powiatowy Konkurs Gwary Pałuckiej, Czytelnik Roku, Młody Czytelnik Roku.
Dla aktywnych czytelników proponować będziemy wyzwania czytelnicze, ta forma popularyzacji czytelnictwa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród użytkowników bibliotek.
Dla najmłodszych mieszkańców gminy realizować będziemy ogólnopolski projekt „Mała książka – wielki człowiek” – przekazanie wyprawek czytelniczych otrzymanych z Instytutu Książki dzieciom do 6 roku życia.
Główne kierunki działania i najważniejsze zadania, które będą realizowane w 2021 roku przez Biblioteki działające na terenie miasta i gminy Barcin, to :
- Upowszechnianie czytelnictwa w środowisku lokalnym.
- Rozszerzanie oferty kulturalnej i edukacyjnej o nowe formy pracy, także w trybie online
- Poszerzanie i odnawianie zbiorów bibliotecznych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb czytelników .
- Udostępnianie czytelnikom biblioteki dostępu do platformy edukacyjnych zasobów IBUK Libra, Legimi oraz dla osób niedowidzących i niewidomych z orzeczeniem lekarskim bazy cyfrowych książek mówionych przekazanych bibliotece na zasadzie porozumienia przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix”.
- Pełnienie roli Centrum Informacji poprzez udostępnianie baz danych.
- Propagowanie usług zdalnych oraz spotkań edukacyjnych i kulturalnych prowadzonych przez naszą bibliotekę w formie hybrydowej lub online.
- Uwzględnianie przez bibliotekarzy w ich działalności potrzeb osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci specjalnej troski – usługa „Książka na telefon”.
- Rozszerzanie prac na rzecz upowszechnienia literatury popularno-naukowej oraz literatury pięknej o wysokich walorach artystycznych we wszystkich środowiskach czytelniczych.
- Włączanie się do ogólnopolskich akcji czytelniczych takich jak : „Cała Polska czyta dzieciom” formą „Czytamy z mieszkańcami”, „Tydzień Bibliotek” oraz „Narodowe Czytanie”.
- Popularyzacja rocznic literackich, ważnych wydarzeń kulturalnych, regionalnych środowiskowych poprzez organizowanie konkursów, spotkań, warsztatów i lekcji bibliotecznych, przeglądów książkowych, wystaw i innych form.
- Systematyczne dokształcanie i doskonalenie zawodowe pracowników bibliotek.
- Utrzymanie na właściwym poziomie warunków lokalowych bibliotek i ich bazy materialnej.
- Kontynuowanie współpracy z Samorządem w celu lepszego zaspokojenia potrzeb bibliotek publicznych i skuteczniejszego kreowania życia kulturalnego naszej społeczności.
- Kontynuowanie współpracy z placówkami oświatowymi wszystkich szczebli, znajdującymi się na terenie Gminy Barcin. Zacieśnianie współpracy z bibliotekami szkolnymi, w zakresie przysposobienia czytelniczego oraz edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży.
- Kontynuowanie polityki współpracy w ramach Partnerstwa „Tradycja-Kultura-Nowoczesność”.
- Zapewnienie należytej ochrony i konserwacji zbiorom bibliotecznym.
- Współpraca z innymi bibliotekami z sieci bibliotek publicznych
- Promowanie zbiorów Izby Tradycji i pozyskiwanie nowych eksponatów.
- Aplikowanie o środki finansowe zewnętrzne – składanie wniosków do MKDNiS w programie Partnerstwo dla Książki– wysłane 3 wnioski, NCK – program „Ojczysty dodaj do ulubionych” – 1 projekt oraz „EtnoPolska” – 1 projekt, Instytutu Książki oraz fundacji na realizację projektów.
- Wypełnienie ankiety aplikacyjnej do Rankingu Bibliotek Polskich 2021.
- Aplikowanie do konkursu ogłoszonego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich „Mistrz Promocji Czytelnictwa”. Ponadto planuje się:
- kontynuować, w okrojonej formie ze względu na mniejszą niż zaplanowano początkowo dotację podmiotową, prenumeratę czasopism i gazet zgodnie z zapotrzebowaniem czytelników;
- przeprowadzić selekcję książek zaczytanych i zdezaktualizowanych;
- sprawować opiekę merytoryczną nad filiami bibliotecznymi i punktami bibliotecznymi
- dbać o mienie bibliotek – szczególnie o zbiory, likwidując zadłużenia czytelników.
- Odpowiedzialność za realizację zadań.
Za realizację powyższych zadań odpowiedzialny jest Dyrektor BPMiG w Barcinie oraz podlegli pracownicy w wymiarze zawartym w zakresie zadań i odpowiedzialności stanowiskowych.
- Ryzyko
Ryzyko występujące w związku z realizacją w/w zadań oceniamy jako umiarkowane. Z racji zagrożenia pandemią Covid-19 lub innego wirusa jako średnie.
- Przeciwdziałanie ryzyku
Będziemy przeciwdziałać ryzyku przez usprawnienie zarządzania w sferze gospodarki finansowej, wyznaczania zadań, ich realizacji oraz oceny.
- Budżet Bibliotek Publicznych na rok 2020
Biblioteki w 2021 r. pracować będą w oparciu o dotację podmiotową przyznawaną przez organizatora, aplikować będziemy również o środki zewnętrzne - fundusze z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowego Centrum Kultury, z FRSI oraz pozyskiwać sponsorów na prowadzenie zajęć wakacyjnych w bibliotekach. Niestety ze względu na trwające prace nad zasadami aplikowania o środki w ramach programu ministerialnego „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w 2021 r.” nie wiemy, czy będziemy mogli starać o środki z tego programu ministerialnego. Szacujemy wstępnie, że oprócz dotacji organizatora w wysokości 1.270.491 zł pozyskamy około 30 tys. zł tytułem różnego rodzaju wpłat, grantów, sponsoringu i darów.
- Sieć placówek bibliotecznych (na dzień 31.12.2019 r.)
- Stan wyjściowy sieci
Stan sieci placówek bibliotecznych na terenie miasta i gminy Barcin na dzień 31.12.2020 r. przedstawiał się następująco:
- Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Jakuba Wojciechowskiego 88-190 Barcin ul. Wojska Polskiego 4a z następującymi agendami :
- wypożyczalnia dla dorosłych wraz z czytelnia internetową, email : wypozyczalnia@biblioteka.barcin.pl
- Oddział dla dzieci i młodzieży, email: oddzial@biblioteka.barcin.pl
- czytelnia wraz z Izbą Tradycji, email: czytelnia@biblioteka.barcin.pl
- Adres ogólny email : biblioteka@biblioteka.barcin.pl
- Filia nr 1 Barcin - 88-190 Barcin ul. Kościelna 15, email : filia.barcin@biblioteka.barcin.pl
- Filia biblioteczna w Piechcinie - 88-191 Piechcin ul. 11 Listopada 1c z następującymi agendami :
- wypożyczalnia
- czytelnia wraz z Kącikiem Małego Czytelnika i czytelnią internetową email : filia.piechcin@biblioteka.barcin.pl
- Filia biblioteczna w Mamliczu - 88-191 Mamlicz 72 SP email: filia.mamlicz@biblioteka.barcin.pl Punkty biblioteczne Barcin - Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych - Barcin ul. Polna 30 Krotoszyn – Świetlica MDK Barcin Wieś - Świetlica MDK.
- Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Jakuba Wojciechowskiego 88-190 Barcin ul. Wojska Polskiego 4a z następującymi agendami :
- Zmiany ilościowe sieci oraz zmiany organizacyjne. W 2020 r. planuje się żadnych zmian w sieci bibliotek na terenie gminy.
- Stan wyjściowy sieci
- Baza lokalowa i wyposażenie
- Zmiany lokalowe i remonty
Baza lokalowa bibliotek jest ogólnie dobra. W związku trudnościami finansowymi w 2021r. nie planujemy remontów i modernizacji z wyjątkiem niezbędnych napraw.
- Uzupełnienie i wymiana wyposażenia
Planuje się zakup jednego komputera- dla Filii nr 1 ( wymiana komputera przestarzałego technologicznie).
- Materiały nietrwałego użytku.
Zakupem oraz podziałem środków czystości, artykułów biurowych i papierniczych oraz artykułów niezbędnych do prowadzenia zajęć bibliotecznych zajmować się będzie pracownik gospodarczy zatrudniony w BPMiG w Barcinie. Zakupy dokonywane będą po złożeniu zapotrzebowania przez poszczególnych pracowników po zaakceptowaniu przez dyrektora i główną księgową.
Zakupem środków ochrony osobistej w związku z pandemią – pracownik administracji.
- Zmiany lokalowe i remonty
- Zabezpieczenie ppoż i bhp
W maju 2021 r. przeprowadzony zostanie przegląd sprzętu przeciwpożarowego we wszystkich bibliotekach.
Kontrolnym badaniom okresowym zostanie poddani pracownicy, którym kończy się okres zdolności do pracy.
Zostaną również wykonane okresowe przeglądy instalacji wentylacyjnej, elektrycznej przeciwpożarowej, klimatyzacji i alarmowej w bibliotece głównej oraz placówkach filialnych. W Filii nr 1 przegląd instalacji gazowej.
- Zbiory biblioteczne.
Zakupem nowych zbiorów zajmować się będzie pracownik na stanowisku ds. gromadzenia i opracowania zbiorów bibliotecznych. Kwota na zakup zbiorów przewidziana z dotacji przedmiotowej to 20.400 zł.
Przy kupnie nowych pozycji uwzględniane będą zapotrzebowania zgłaszane przez pracowników poszczególnych placówek zgodne z potrzebami czytelników.
Zostaną także zakupione nowe pozycje „książek mówionych” dla BPMiG .
Poza zakupem ze środków budżetowych przewiduje się wpływy z darów od czytelników i instytucji.
Nie wiemy, czy w 2021 r.będziemy mogli aplikować do MKDNiS o środki na zakup nowości wydawniczych w ramach projektu „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek publicznych” ponieważ nie zostały jeszcze określone kryteria naboru.
Przy gromadzeniu i uzupełnianiu zbiorów bibliotecznych szczególną uwagę zwróci się na materiały dotyczące naszego regionu, a także na zakup książek z dużą czcionką, ze względu na to, iż duża liczba czytelników skarży się na wady wzroku.
- Na 2021 rok zaprenumerowano 38 tytułów czasopism i gazet :
- BPMiG Barcin 21 tytułów
- Filia nr 1 – 6 ,
- Filia Piechcin – 7
- Filia w Mamliczu -4 .
Poza zaprenumerowanymi tytułami biblioteki dysponować będą "Pogłosem Barcina - wydawca MDK, a BPMiG w Barcinie otrzymywanym z WiMBP "Bibliotekarzem Kujawsko-Pomorskim".
- Opracowanie zbiorów
W 2021 r. ewidencja zakupionych zbiorów odbywać się będzie przy pomocy systemu SOWA SQL . Wszystkie biblioteki wypożyczają zbiory za pomocą systemu. Stan opracowań zbiorów w placówkach bibliotecznych na 31.12.2020 – 100%.
- Przechowywanie i selekcja zbiorów
Bibliotekarze na bieżąco prowadzić będą ewidencję zakupionych książek w systemie elektronicznym.
Planuje się selekcję książek zniszczonych przez zaczytanie i zdezaktualizowanych w bibliotece głównej, Filii w Piechcinie i Filii nr 1 w Barcinie. Książki wybrakowane rejestrowane będą w księgach ubytków.
Układ książek na półkach nie ulegnie zmianie.
W marcu planowana jest inwentaryzacja okresowa w Filii w Piechcinie - scontrum elektroniczne.
- Czytelnictwo i udostępnianie
- Rozwój czytelnictwa
W 2021 roku starać się będziemy o to , aby czytelnictwo, które uległo zmniejszeniu w okresie panowania ubiegłorocznej pandemii zwiększyło swój poziom.
Czynić będziemy starania o pozyskanie nowych czytelników - przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży. W tym celu kontynuować będziemy nawiązaną w latach poprzednich współpracę z placówkami oświatowymi. Uczestniczyć będziemy także w ogólnopolskiej akcji „Mała książka-wielki człowiek”, w celu pozyskania do grona czytelników bibliotek najmłodszych mieszkańców gminy i ich opiekunów.Pozyskiwaniu nowych użytkowników biblioteki służyć będą zajęcia organizowane przez nasze placówki w czasie całego roku, ze szczególnym nasileniem spotkań w okresie ferii i wakacji szkolnych i Tygodnia Bibliotek, a także realizowany przez Oddział dla dzieci i młodzieży projekt czytelniczy skierowany do dzieci do 5 roku życia i ich rodzin „Rodzinne czytanie - edukowanie przez czytanie”. Projekty te kończą się pasowaniem na czytelnika biblioteki.
Prowadzenie tych spotkań odbywać się będzie w trybie online, a gdy to tylko będzie możliwe także w stacjonarnej formie.
O zamierzeniach bibliotek – spotkaniach, akcjach czytelniczych informować będziemy na portalach społecznościowych, tj. Facebooku i Instagramie.
Mamy nadzieję , że usługa proponowana przez nasze placówki, tzw. „Książka na telefon”, skierowana do osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych, przyczyni się także do tego , iż większa liczba mieszkańców gminy skorzysta z bogatych zbiorów bibliotecznych.
Swoją pracę upowszechnieniową oraz posiadany księgozbiór prezentować będziemy na na stronie internetowej biblioteki oraz stronie internetowej Dyskusyjnych Klubów Książki Informacje o działaniach biblioteki na rzecz społeczności lokalnej umieszczać będziemy również na portalu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Liczymy, iż czynione przez nas zabiegi sprawią , że placówki biblioteczne w 2021 r. choć częściowo odbudują czytelnictwo, które w okresie zeszłorocznej pandemii Covid-19 uległo zmniejszeniu, zyskają nowych czytelników, sympatyków książki, a biblioteka nowych przyjaciół . - Udostępnianie zbiorów.
Udostępnianie zbiorów bibliotecznych, jak tylko to będzie możliwe, odbywać się będzie przy wolnym dostępie do półek. W tej chwili reżim sanitarny i rekomendacje BN w sprawie działalności bibliotek publicznych nie pozwalają na korzystanie z usług bibliotek przy wolnym dostępie do zbiorów bibliotecznych. Także czytelnie i czytelnie internetowe zaczną dopiero działać w normalnym trybie po ustąpieniu obostrzeń sanitarnych.
Oprócz książek, do domu wypożyczać będziemy również czasopisma i „książki mówione”.
Użytkownicy biblioteki mogą również korzystać z platformy IBUK Libra i Legimi. Biblioteka w Barcinie wraz z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy i z innymi bibliotekami z województwa kujawsko-pomorskiego zawarła porozumienie w sprawie dostępu do bazy na platformie Ibuk.pl i Legimi (wykupiono na 2021 rok 37 kodów dostępu, w tym 12 z dotacji MKDNiS), czyli czytelni online książek z różnych dziedzin wiedzy. W ten sposób oferuje czytelnikom możliwość bezpłatnego korzystania z dostępu do elektronicznej wersji tysięcy książek.
Dla osób słabowidzących i niewidzących proponujemy dostęp do cyfrowych książek mówionych – porozumienie ze SPON „Larix”. Wymiana książek w prowadzonym przez BPMiG punktach bibliotecznych odbywać się będzie raz na pół roku.
- Służba informacyjno-bibliograficzna.
Informacji udzielać będziemy w oparciu o posiadane zbiory biblioteczne, Izby Tradycji katalog online i kartoteki oraz o wiadomości pozyskane z Internetu. Biblioteka Główna posiada 7 stanowisk stacjonarnych, 15 tabletów oraz 7 laptopów z dostępem do Internetu, z których mogą korzystać użytkownicy. Filia w Piechcinie - 5. Natomiast filie w Barcinie i Mamliczu posiadają po 3 stanowiska z dostępem do Internetu. Korzystanie z Internetu jest nieodpłatne.
- Organizacja i propaganda usług bibliotecznych
Wszystkie biblioteki posiadają tablice informacyjne o godzinach pracy.
Informacja o godzinach pracy placówek bibliotecznych znajduje się także na stronie internetowej biblioteki i stronie BIP.
Godziny otwarcia dostosowane są do potrzeb użytkowników bibliotek i w okresie pandemii zmieniły się na zgodne z ich preferencjami.
W soboty – 2 razy w miesiącu dyżur pełnić będzie wypożyczalnia dla dorosłych biblioteki głównej pozostałe placówki będą nieczynne.
Godziny otwarcia bibliotek :
- BPMiG Barcin ul. Wojska Polskiego 4a :
- wypożyczalnia dla dorosłych:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek od godz. 8:00 do 17:00;
czwartek od 10:00 do 15:00,
sobota od 10:00 do 14:00. - Oddział dla dzieci i młodzieży przy BPMiG :
poniedziałek, wtorek środa i piątek od 8:00 do 17:00
czwartek od 10:00 do 15:00.
Działalność stacjonarna czytelni,czytelni internetowej i Izby Tradycji jest zawieszona aż do chwili zniesienia obostrzeń związanych z pandemia Covid-19.
W okresie szczególnym jak okres ograniczeń związanych z zagrożeniem pandemią wirusa covid-19, a także w okresie wakacji letnich pracować możemy w zmodyfikowanych ramach czasowych, o czym czytelnicy zostaną powiadomieni.
- wypożyczalnia dla dorosłych:
- Filia nr 1 Barcin :
- poniedziałek, wtorek, środa, piątek od 8:00 do 16:00
- czwartek biblioteka nieczynna - praca wewnętrzna
- Czytelnia i czytelnia internetowa nieczynne aż do odwołania.
- Filia w Piechcinie :
- poniedziałek, wtorek, środa, piątek od 8:00 do 17:00
- czwartek od 10:00 do 14:00
- Czytelnia i czytelnia internetowa nieczynne aż do odwołania.
- Filia w Mamliczu :
- Poniedziałek, wtorek, środa, piątek od 8:00 do 16:00
- czwartek biblioteka nieczynna - praca wewnętrzna
- Czytelnia i czytelnia internetowa nieczynne aż do odwołania.
We wszystkich placówkach bibliotecznych na terenie gminy prowadzony jest elektroniczny system rejestracji czytelników i wypożyczeń za pomocą systemu bibliotecznego SOWA SQL.
Bibliotekarze posiadają dostęp do 9 stanowisk systemu. Czytelnicy mogą rezerwować i zamawiać zbiory biblioteczne przez Internet, co w okresie pandemii jest bardzo przydatne. Możliwe jest również przedłużenie terminu wypożyczonych książek bezpośrednio w systemie, przez kontakt emailowy z biblioteką lub telefonicznie. Wiele osób z tego korzysta.
Do czytelników nie oddających w terminie wypożyczonych książek wysyłane będą systematycznie upomnienia - raz w kwartale – wygenerowane automatycznie przez system SOWA.
- BPMiG Barcin ul. Wojska Polskiego 4a :
- Rozwój czytelnictwa
- Działalność upowszechnieniowa.
Działalność upowszechnieniowa stanowi nieodłączny element pracy wszystkich placówek bibliotecznych.
Biblioteki starają się oferować czytelnikom różnorodne formy pracy, takie, aby każdy znalazł coś dla siebie. Niestety ze względu na pandemię Covid-19 nie ma na razie możliwości przeprowadzania spotkań w trybie stacjonarnym. Przenieśliśmy swą działalność upowszechnieniową do sieci.Ze względu na przejrzystość działań poszczególnych placówek każda z nich posiada w 2021 r. własny profil na Facebooku.
Gdy tylko to będzie możliwe proponować będziemy działania edukacyjno-kulturalne w realu.
Wiele uwagi w pracy upowszechnieniowej w 2021 r. poświęcać będziemy młodym czytelnikom.
W oddziale dla dzieci i młodzieży prowadzone będą zajęcia z czytelnikami, które będą miały za zadanie nie tylko nauczyć młodzież nawyku obcowania ze słowem pisanym, ale także rozbudzić zdolności manualne - warsztaty plastyczne, zajęcia plastyczno-literackie - w trybie online, hybrydowym, a gdy będzie taka możliwość stacjonarnie.
W 2021r. młodym czytelnikom proponować będziemy 3 nowe rodzaje aktywności czytelniczej :
- „Vivace” – warsztaty muzyczne, które poprowadzi Pani Nell Polgert-Martwijczuk. Projekt skierowany do dzieci w wieku od 6-12 lat. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w miesiącu.
- „Drukowanie 3 D” – warsztaty techniczne dla dzieci od 8 - 13 lat. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w miesiącu.
- „Bajki spod Książkodrzewa” – co piątkowe czytanie bajek w trybie online.
Działania upowszechnieniowe ze względu na małą powierzchnię lokalową zostały zawieszone czasowo w budynkach filii bibliotecznych. Spotkania organizowane będą we współpracy ze świetlicami wiejskim MDK w Barcińskiej Wsi, Mamliczu i Piechcinie.
W 2021 r. ogłoszona będzie przez Oddaił dla dzieci i Młodzieży XIV edycja projektu „Rodzinne czytanie”, z podziałem na dwie grupy wiekowe : najmłodsi do 5 roku życia i od 5 do 8 lat. Projekt ten ma za zadanie zachęcić rodziców do wypożyczania bajek, a przez to nauczyć najmłodszych mieszkańców gminy obcowania ze słowem pisanym, wpajać najmłodszym nawyk czytania. Przygotujemy również specjalna propozycję książek edukacyjnych dla rodziców.
Biblioteka główna włączy się również do akcji promowanej przez FRSI pod nazwą „Dzień Bezpiecznego Internetu” i „Tydzień z Internetem 2020”.
W BPMiG kontynuowane będą wystaw z cyklu „Artystyczne Prezentacje”. Podczas wernisaży lub finisaży zostaną zaprezentowani twórcy prezentowanych prac, także w trybie online. Przygotowywać będziemy spotkania z ciekawymi ludźmi w każdy wtorek o 15:00 – pn. „BiblioPrzetrwalnik”- rozmowy na platformie Zoom – tryb online, co czwartkowe spotkania online ze zbiorami Izby Tradycji oraz recenzje książek wartych przeczytania pn. „Polecajki bibliotekarki”.
Działać także będzie 5 Dyskusyjnych Klubów Książki :
- 2 w BPMiG w Barcinie – dla dorosłych , dla dzieci
- 1 w Filii w Piechcinie – dla dorosłych
- 1 w Filii nr 1 w Barcinie – dla młodzieży
- 1 w Filii w Mamliczu – dla dzieci.
Spotkania w Klubach odbywać się będą raz w miesiącu. Projekt jest realizowany przy współpracy z Instytutem Książki w Warszawie i WiMBP w Bydgoszczy.
W okresie pandemii będą miały inny charakter niż dotychczas – w czytelni dla dorosłych – przekazywanie opinii o książce w formie pisemnej moderatorowi, w Oddziale dla dzieci i młodzieży, filii nr 1 w Barcinie i filii w Mamliczu – wyjście moderatora do szkoły. W filii w Piechcinie działalność chwilowo zawieszona – okres pandemii Covid-19.
O terminach prowadzonych spotkań zainteresowani informowani będą przez plakaty wykonywane przez bibliotekarzy i umieszczane na tablicach informacyjnych w bibliotekach oraz informacje umieszczane na stronie internetowej i portalach społecznościowych bibliotek.
Filia w Piechcinie kontynuować będzie zajęcia skierowane do uczniów szkół pod wspólnym hasłem „Arteterapia dla Małych i Dużych” oraz, gdy tylko będzie taka możliwość, spotkania dla filii UTW w Piechcinie. Odbywać będą się również spotkania autorskie, wernisaże prac artystów regionalnych i zajęcia plastyczne i edukacyjne dla dzieci w czasie ferii i wakacji.
W Filii nr 1 w dalszym ciągu spotykać się będą panie z Klubu „Artystyczne Pasje Czytelniczek”, natomiast w mamlickiej filii odbywać się będą spotkania cyklu „Pasja łączy pokolenia” oraz „Mały artysta, bądź kreatywny” – przy współpracy z świetlicą wiejską MDK w Mamliczu.
W działalności upowszechnieniowej biblioteki uwzględnią rocznice kulturalne, historyczne i państwowe przypadające w 2021 r. oraz obchody Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Lema, K.K. Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza – wystawy i prezentacje książek oraz konkurs literackie – stacjonarne i online.
Będziemy również realizować projekty, na które otrzymamy dofinansowanie zewnętrzne.
Szczegółowe propozycje dotyczące planowanych form umieszczać będziemy w comiesięcznych zestawieniach na głównej stronie internetowej biblioteki www.biblioteka.barcin.pl oraz na portalach społecznościowych.
- Zatrudnienie, kwalifikacje, dokształcanie i doskonalenie zawodowe bibliotekarzy
- Kadra bibliotekarska i plan zatrudnienia
W 2021 r. nie planuje się zmiany zatrudnienia.
W placówkach bibliotecznych na terenie gminy Barcin będzie zatrudnionych 17 osób – 16,5 etatu, w tym :
- kadra zarządzająca 2 osoby - 1,5 etatu;
- pracownicy merytoryczni – 10 bibliotekarzy – 10 etatów,
- pracownicy administracji – 2 pracowników – 2 etaty;
- pracownicy obsługi – 3 pracowników – 3 etaty.
Środki na zatrudnienie pochodzić będą z części dotacji wydzielonej na wydatki osobowe.
Oprócz ustawowego wzrostu wynagrodzenia – podwyżka najniższej krajowej, przewiduje się wzrostu wynagrodzeń dla pozostałych pracowników o 5%. - Doskonalenie zawodowe bibliotekarzy
W ramach doskonalenia zawodowego przewiduje się udział wszystkich pracowników merytorycznych w szkoleniach organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy oraz webinariach merytorycznych odbywających się w sieci , a prowadzonych przez SBP, FSRI i sieć Labib.
Szkolenia odbywać się będą w ciągu całego roku i dotyczyć będą szerokiego zakresu zadań realizowanych przez nowoczesne biblioteki.Kadra zarządzająca oraz wybrani bibliotekarze wydelegowani będą dodatkowo w miarę potrzeby na szkolenia specjalistyczne organizowane przez firmy szkoleniowe.
W 2021 r. w bibliotece głównej odbywać się będą comiesięczne spotkania wszystkich pracowników, przygotowane przez dyrektora. Celem narad i szkoleń będzie dokształcanie oraz instruktaż pracowników merytorycznych, podsumowanie kolejnych miesięcy pracy, a także debaty nad możliwymi usprawnieniami pracy oraz wyznaczenie szczegółowych kierunków działań na najbliższy miesiąc. Spotkania te odbywać się będą w pełnym reżimie sanitarnym.
- Kadra bibliotekarska i plan zatrudnienia
- Inne zadania i zamierzenia.
Biblioteki kontynuować będą nawiązaną już wcześniej współpracę z instytucjami, jednostkami, stowarzyszeniami, działającymi na terenie gminy w ramach Partnerstwa „Tradycja-Kultura-Nowoczesność”
Biblioteka w Barcinie zamierza włączyć się do ogólnopolskich akcji promujących czytelnictwo : Cała Polska Czyta Dzieciom, Narodowe Czytanie i Noc Bibliotek, akcji Żonkile prowadzonej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz akcjach ekologicznych proponowanych przez Polską Akcję Humanitarną.
Propagować będziemy posiadane zbiory i pracę upowszechnieniową w Telewizji Lokalnej, w Radiu PiK, na łamach prasy regionalnej oraz na stronie internetowej biblioteki.
Starać się będziemy dostosować swoje zbiory do wymagań czytelników. Kształtować biblioteki tak, aby stały się lokalnym centrum kultury, ośrodkiem informacji lokalnej .
Uczestniczyć będziemy w konkursach dostępnych dla instytucji kultury, miedzy innymi w ramach programów MKDNiS i NCK oraz fundacji tak , by pozyskać środki finansowe zewnętrzne na działalność placówek..
Uczestniczyć będziemy w XI Rankingu Bibliotek organizowanym przez Instytut Książki i dziennik Rzeczpospolita oraz konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Barcin, dn. 12.01.2021 r.
Pliki do pobrania
Metryczka
Wytworzono: | 2021-03-23 14:17 | przez: Grażyna Szafraniak |
---|---|---|
Opublikowano: | 2021-03-23 00:00 | przez: Sagan Robert |
Podmiot udostępniający: | Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin | |
Odwiedziny: | 1533 |
Rejestr zmian
- Brak wpisów.